Winter 2020 Scholarship Awardees

Congratulations RTC’s Winter 2020 Scholar Recipients

The RTC Foundation is pleased to announce the scholarship recipients for winter quarter 2020!

Because of your gifts to the Foundation, we were able to award 136 scholarships to students starting winter quarter--providing them with resources they need to achieve their education goals and stay on track with their career training. The scholars represent 40 RTC programs and over $99,200 in support. Please join us in recognizing the hard work and excellence of our scholars.

Andee Jorgensen Endowment for Student Success

  • Amanda Forsman, Tacoma -Anesthesia Technologist
  • LaShawn Masaniai, Skyway - Medical Coding Specialist

Associated Builders & Contractors of Western Washington Scholarship

  • Naseer Ahmad Amarkhil, Kent - Construction Management
  • Mohammad   Farouqi, Auburn - Construction Management
  • Hieu Nguyen, Renton - Construction Management

Autobody Craftsman Association Endowment Scholarship

  • Felicia Mull, Snoqualmie - Autobody Repair & Refinishing Automotive Tech

Barbara Culler Endowment for Early Childhood Careers

  • Xia Li, Renton - Early Childhood Careers
  • Dongdong Zhang, Renton - Early Childhood Careers

BMW Northwest Scholarship for Automotive Careers

  • Berhane Ebit, Seatac - Automotive Technology
  • Bryan Flores-Raygoza, Kent - Automotive Maintenance & Light Repair
  • Jeffery Slaughter, Seattle - Automotive Technology

Board of Trustees Fund

  • Sama Algburi, Renton - Ophthalmic Assistant
  • Lezlie Burke, Renton - Medical Assistant
  • Marina Saldana, Renton - Computer Science

Boeing Company Scholarship

  • Gelie Deng, Tukwila - Engineering Design Technology
  • Ahmad Monir, Seatac - Computer Science
  • Jusmin Pratheeppornsak, Renton - Computer Science
  • Daniil Silchuk, Renton - Computer Network Technology

Brent and Wayne Stearns Memorial Scholarship

  • Ruben Roman, Tacoma - Ford ASSET

Chaine des Rotisseurs Scholarship

  • Treva Cobbinah, Seattle - Culinary Arts
  • Rose Milianta, Renton - Professional Baking
  • Sonya Minasyan, Renton - Professional Baking

CHI Franciscan Healthcare Scholarship

  • Michelle Nethery, Auburn - Registered Nurse

Culinary Arts Fund

  • Treva Cobbinah, Seattle - Culinary Arts
  • Rose Milianta, Renton - Professional Baking

Ford ASSET Scholarship Fund

  • Madison Dreyer, Bellevue - Ford ASSET
  • Mason Simmons, Lynnwood - Ford ASSET

Francisco Martinez Scholarship

  • Ju Jung, Renton - Precision Machining Technologies
  • Kevin Shellenberger, Renton - Precision Machining Technologies

Frank Adams Welding Fund

  • Michael Tross, Renton - Welding

Future District 751 Machinists & Aerospace Workers Endowment

  • Collin Campbell, Kent - Precision Machining Technologies
  • Phu Nguyen, Seattle - Precision Machining Technologies
  • Ilya Vitugin, Renton - Basic Machining

Gene Haas Scholarship

  • Andrea Bates, Renton - Engineering Design Technology
  • Gelie Deng, Tukwila - Engineering Design Technology
  • Wynter Sprous, Renton - Welding
  • Michael Tross, Renton - Welding

Grandma Cares for Trades Scholarship

  • Sama Algburi, Renton - Ophthalmic Assistant 
  • Fesshaye Asmerom, Seattle - Welding
  • Laura Bautista-Silva, Auburn - Medical Assistant
  • Amanda Forsman, Tacoma - Anesthesia Technologist
  • Jaslyn Huntley, Renton - Medical Assistant
  • Karen Litaker, Seattle - Anesthesia Technologist
  • Jonsthan Lomboy, Renton - Autobody Repair & Refinishing
  • Ashton Montgomery, Maple Valley - Welding
  • Felicia Mull, Snoqualmie - Autobody Repair & Refinishing Automotive Tech
  • Jackson Ott, Tukwila - Autobody Repair & Refinishing

Jay Covington Scholarship for Community Leadership

  • Aurelia Turcan, Issaquah - Associate of Business

King Parker Memorial MART Scholarship

  • An Hoang, Seattle - Major Appliance & Refrigeration Technology
  • Sayed Sadat, Kent - Major Appliance & Refrigeration Technology

Leona Hickman Educational Trust Scholarship

  • Laura Bautista-Silva, Auburn - Medical Assistant
  • Michelle Nethery, Auburn - Registered Nurse
  • Imani Sellers, Renton - Dental Assistant
  • Lindsey Stoor, Renton - Associate of Business
  • Sintayehu Yeshaw, Renton - Associate of Pre-Nursing

Model A Club – Evergreen Chapter Scholarship

  • Jonathan Greenland, Snohomish - Ford ASSET

Muckleshoot Tribal Scholarship

  • Alice Allen, Black Diamond - Registered Nurse
  • LaShawn Masaniai, Skyway - Medical Coding Specialist

Northwest GTO Legends Scholarship for Automotive Careers

  • James Chen, Seattle - Automotive Technology

O.J. Harper Memorial Scholarship

  • Cuong Phan, Federak Way, Precision Machining Technologies
  • Duong Thai, Auburn - Precision Machining Technologies

Pacific Northwest Aerospace Alliance Fund

  • Dylan Weinberger, Federal Way - Aerospace Manufacturing

Ric Kolb Memorial Scholarship

  • Moises Cabrera, Everett - Ford ASSET
  • Ronnie Larry, Seattle - Ford ASSET

Ronald B. Fahey Memorial Scholarship

  • Bryan Flores-Raygoza, Kent - Automotive Maintenance & Light Repair
  • Charles Kuney, Renton - Automotive Technology
  • Jeffery Slaughter, Seattle - Automotive Technology

Rottler Manufacturing Scholarship

  • Mahmood Faqiri, Des Moines - Mechatronics Robotics & Automation Engineering
  • Samir Nessar, Auburn - Mechatronics Robotics & Automation Engineering
  • Phu Nguyen, Seattle - Precision Machining Technologies
  • Cong Pham, Seatac - Precision Machining Technologies
  • Kevin Shellenberger, Renton - Precision Machining Technologies
  • Ilya Vitugin, Renton - Basic Machining

RTC Foundation Scholarship

  • Haider Al Farttoosi, Sammamish - Commercial Building Engineering
  • Ali Al ibdeeri, Kent - Commercial Building Engineering
  • Rosio Arias, Renton - Medical Coding Specialist
  • Sona Arushanyan, Renton - Registered Nurse
  • Yousif Asad, Renton - Contemporary Business Administration
  • Adolat Babakulova, Maple Valley - Computer Science
  • Robert Breen, Colchester CT - Band Instrument Repair Technology
  • Rebecca Carlile, Kent - Medical Receptionist
  • Gianni Castellanos, Renton - Computer Science
  • Christopher Cipolloni, Bellevue - Massage Therapy Practitioner
  • Savannah Clark, Bellevue - Massage Therapy Practitioner
  • Rex Ann Corilla, Renton - Medical Coding Specialist
  • Thomas Dewey, Renton - Computer Network Technology
  • Berhane Ebit, Seatac - Automotive Technology
  • Sabrina Gatliff, Tacoma - Registered Nurse
  • Penny Graham, Seattle - Medical Coding Specialist
  • Amanda Heater, Enumclaw - Surgical Technologist
  • Feven Kahsay, Renton - Registered Nurse
  • Hardeep Kaur, Puyallup - Registered Nurse
  • Thao Le, Renton - Accounting Specialist
  • Olesea Lesan, Puyallup - Registered Nurse
  • Joseph Mabrey, Seattle - Legal Assistant
  • Rudy Madrigal, Kent - Registered Nurse
  • Jimmy Mai, SeaTac - Aerospace & Industrial Production Technologies
  • Regine Neal, Federal Way - Massage Therapy Practitioner
  • Teresa Neal, Kent - Computer Science
  • Mai Nguyen, Tukwila - Medical Coding Specialist
  • Angelina Onishchenko, Auburn - Registered Nurse
  • Marquetta Patterson, Renton - Registered Nurse
  • Naomi Rujoni, Des Moines - Medical Assistant
  • Sandra Samayoa, Renton - Contemporary Business Administration
  • Viviana Sanchez, Renton - Registered Nurse
  • Sarah Savage, Seattle - Field Surveying Technician
  • Maram Shtet, Issaquah - Pre-Nursing Transfer
  • Megan Sifuentes, Bellevue - Registered Nurse
  • Thy Sok, Covington - Computer Science
  • Kaila Spalding, Kent - Veterinary Assistant
  • Yelena Torchilo, Lynnwood - Registered Nurse
  • Chi Tran, Tukwila - Accounting Specialist
  • Dorin Vozian, Renton - Computer Network Technology
  • Timothy White, Renton - Entrepreneurship & Small Business Management
  • Sanna Yong, Renton - Associate of Pre-Nursing

Steve Hanson Student Leadership Scholarship

  • Alan Abdullah, Everett - Information Technology: Computer Network Architecture
  • Crissondra Doxey, Renton - Medical Assistant
  • Anyes Kim, Everett - Registered Nurse
  • Andrew Larsen, Edmonds - Land Surveying Technician

Swedish Medical Center Healthcare Scholarship

  • Jamila Johnson, Kent - Pre-Nursing Transfer
  • Rajwinder Kaur, Puyallup - Registered Nurse
  • Ramandeep Kaur, Renton - Registered Nurse
  • Dung Nguyen, Redmond - Registered Nurse
  • Tiffiny Thrash, Federal Way - Registered Nurse

Thresa Smart-Benjamin Memorial Scholarship for Women

  • An Nguyen, Renton - Computer Science
  • Aurelia Turcan, Issaquah - Associate of Business
  • Thi Ngoc My Vo, Renton - Accounting Specialist

Unico Properties Scholarship

  • Phan Tong, Renton - Commercial Building Engineering

Vern Gambriell Scholarship

  • Naseer Ahmad Amarkhil, Kent - Construction Management
  • Mohammad Farouqi, Auburn - Construction Management
  • Hieu Nguyen, Renton - Construction Management
  • Silvino Torres, Kent - Engineering Design Technology

Warren Secord Memorial Scholarship

  • Elijah Tingvall, Ravensdale - Ford ASSET

Watt Family Aerospace Diversity Scholarship

  • Kristian Datangel, Renton - Engineering Design Technology
  • Amanda Dela Cruz, Seattle - Aerospace & Industrial Production Technologies
  • Quang Ton, Seattle - Aerospace Manufacturing Assembly
Graduate with daughter

2018 Graduation - graduate with her daughter

FacebookLinkedInTwitterEmail