2021 Spring Scholarship Recipients

Congratulations RTC’s Spring 2021 Scholar Recipients

The RTC Foundation is pleased to announce the scholars for spring quarter 2021!

Because of your generous gifts to the Foundation, 133 scholarships were awarded to students totaling over $108,500 in support - the highest amount for a single quarter in RTC Foundation history! Please join us in recognizing the hard work and excellence of our scholars.

Andee Jorgensen Endowment for Student Success

  • An Hoang, Renton - General Education
  • Nathan Lott, Puyallup - Field Surveying Technician

Associated Builders & Contractors of Western Washington Scholarship

  • Courtney Ellison, Seattle - Construction Management
  • Joe Groppo, Burien - Construction Management
  • Michael Hickok, Tacoma - Associate of Construction Management
  • Brian Osche, Tacoma - Construction Management

Barbara Culler Endowment for Early Childhood Careers

  • Mary Harper, Renton - Early Childhood Careers
  • Tammy Payseno, Renton - Early Childhood Careers
  • Onicka Trim, Tacoma - Early Childhood Careers

Board of Trustees Fund

  • Jeremy Tan, Renton - Computer Programming
  • Thi Tran, Seattle - Accounting Specialist

Boeing Company Scholarship

  • Ahmed Alkhafaji, Sammamish - BAS-Computer Network Architecture
  • Sayed Azizi, Kent - Computer Network Technology
  • Camille Chan, Auburn - Accounting Paraprofessional
  • Francisco Espino, Renton - BAS-Computer Network Architecture
  • Andrew McDowell, Renton - Computer Network Technology
  • Sayed J Sadat, Kent - Computer Network Technology
  • Rebie Seid, Seatac - Computer Science
  • Chi Tran, Renton - Accounting Specialist
  • Igor Turcan, Issaquah - BAS-Computer Network Architecture
  • Chau Vo, Bellevue - Computer Programming Computer Science
  • Mariana Vozian, Renton - Computer Network Technology
  • Eric Yevenko, Kent - BAS-Computer Network Architecture

Commercial Building Engineers Scholarship

  • Sayed Murtaza Atayi, Kent - Commercial Building Engineering
  • Abdalla Elmi, Des Moines - Commercial Building Engineering
  • Ahmad Liwal, Kent - Commercial Building Engineering
  • Daniel Rankin, Kirkland - Commercial Building Engineering
  • Phan Tong, SeaTac - Commercial Building Engineering

Culinary Arts Fund

  • Sheila Blackwell, Tukwila - Culinary Arts
  • Treva Cobbinah, Renton - Culinary Arts
  • Jinyoo Hong, Auburn - Professional Baking
  • Mary Ann Lizama, Renton - Culinary Arts
  • Josaine Weston, Spanaway - Professional Baking

Dr. Don Bressler Memorial Fund

  • Hamdi Ahmed, Kent - Registered Nurse
  • Amber Thompson, Tukwila – BAS-Computer Network Architecture

Francisco Martinez Scholarship

  • Dawit Teklewold, Renton - Machining Technologies

Future District 751 Machinists & Aerospace Workers Endowment

  • Joseph Coker, Federal Way - Machining Technologies
  • Linh Linh Tran, Renton - Aerospace & Industrial Production Technologies

Gene Haas Scholarship

  • Gelie Deng, Tukwila - Engineering Design Technology
  • Marcus Kwan, Renton - Mechatronics
  • Bismark Mensah, Auburn - Mechatronics
  • Tin Nguyen, Seattle - Machining Technologies
  • Thanaphum Nitichareon, Issaquah - Mechatronics
  • Sharnae St Clair, Covington - Machining Technologies
  • Sydney Walczak, Auburn - Machining Technologies

Grandma Cares for Trades Scholarship

  • Christian Afalla, Seatac - Major Appliance & Refrigeration Technology
  • Marco Cortez, Burien - Automotive Technology
  • Markeisa Jackson, Auburn - Medical Assistant
  • Kalwinder Kaur, Puyallup - Registered Nurse
  • Kelvin Kihiko, Federal Way - Major Appliance & Refrigeration Technology
  • Pavel Kolbert, Bothell - Major Appliance & Refrigeration Technology
  • Michelle Nethery, Auburn - Registered Nurse
  • Ha Nguyen, Seattle - Medical Assistant
  • Linh Phan, Renton - Registered Nurse
  • Sintayehu Yeshaw, Renton - Registered Nurse

Jay Covington Scholarship for Community Leadership

  • Natalie Led In, Bellevue - Associate of Pre-Nursing

Kendall Auto Group Scholarship

  • Erica Bell, Kent - Ford ASSET
  • Jessie Bickel, Palmer - Ford ASSET
  • Alejandro Diaz, Lakewood - Ford ASSET
  • Ramon Espino, Tacoma - Ford ASSET
  • Ruben Roman, Tacoma - Ford ASSET

King Parker Memorial MART Scholarship

  • Ahmadfawad Osman, Seattle - Major Appliance & Refrigeration Technology

Land Surveying Endowment Scholarship

  • Nathan Lott, Puyallup - Field Surveying Technician

Model A Club – Evergreen Chapter Scholarship

  • Alexander Van De Grift, Soldotna - Ford ASSET

Moller Family Nursing Scholarship

  • Tigist Corkern, Des Moines - Registered Nurse
  • Susana Delgadillo, Lakewood - Registered Nurse
  • Rachel Shanks, Seattle - Registered Nurse

Pacific Northwest Aerospace Alliance Fund

  • Javier Lugo Ponce, Puyallup - Machining Technologies

Ronald B. Fahey Memorial Scholarship

  • Ronald Eugenio, Seatac - Automotive Technology
  • Ian Ruhlig, Tacoma - Automotive Technology
  • AgustinSoto, Auburn - Automotive Maintenance & Light Repair Automotive Tech/ITEC

Rottler Manufacturing Scholarship

  • Hung Dang, Seattle - Machining Technologies
  • Ian MacGillivray, Renton - Mechatronics
  • Samir Nessar, Auburn - Mechatronics
  • Tuan Nguyen, Seattle - Machining Technologies

RTC Foundation Scholarship

  • Olakunle Abiola, Renton - Computer Network Technology
  • Dawed Ahmed, Seatac - Computer Network Technology
  • Hamdi Ahmed, Kent - Registered Nurse
  • Tsehay Ahmed, Seattle - Accounting Specialist
  • Haider Al Farttoosi, Sammamish - Commercial Building Engineering
  • Osiris Araiza, Renton - Contemporary Business Administration
  • Sayed Azizi, Kent - Computer Network Technology
  • Tara Blevins, Renton - Medical Assistant
  • Camille Chan, Auburn - Accounting Paraprofessional
  • Melissa Clifton, Kent - Surgical Technologist
  • Cassie Cooper, Lake Stevens - Veterinary Assistant
  • Gladys Cruz Diaz, Covington - Early Childhood Careers
  • Bruktawit Fesseha, SeaTac - Associate in Computer Science
  • Isaiah Galloway, Renton - Automotive Technology/ITEC
  • Alexis Goodman, Renton - Surgical Technologist
  • Shamillia Harris, Renton - Early Childhood Careers
  • Hasan Hasan, Kent - BAS-Computer Network Architecture
  • Kayla Hattle, Tacoma - Surgical Technologist
  • Dishonda Justice, Skyway - Early Childhood Careers
  • Van Trieu Luong, Renton - Major Appliance & Refrigeration Technology
  • Andrew McDowell, Renton - Computer Network Technology
  • Asha Mohamed, Renton - Early Childhood Careers
  • Fozia Mohammed, Renton - Registered Nurse
  • Andrea Munoz Duque, Kent - Registered Nurse
  • Saeid Nahali, Renton - BAS-Computer Network Architecture
  • Oyunjargal Nasanurt, South Seattle - Medical Coding Specialist
  • Luma Naser, Renton - BAS-Computer Network Architecture
  • Pauline Ndungi, Renton - Surgical Technologist
  • Vi Nelson, Covington - Surgical Technologist
  • Mai Nguyen, Renton - Medical Coding Specialist
  • Natalia Parfaniuc, Tukwila - Pre-Nursing Transfer
  • Marquetta Patterson, Renton - Pre-Nursing Transfer
  • Sandra Romero Alvarez, Auburn - Anesthesia Technologist
  • Sayed J Sadat, Kent - Computer Network Technology
  • Rebie Seid, Seatac - Computer Science
  • Vlado Situm, Renton - Computer Network Technology
  • Chi Tran, Renton - Accounting Specialist
  • Chau Vo, Bellevue - Computer Programming Computer Science
  • Fabiola Wittig, Renton - Medical Assistant
  • Eric Yevenko, Kent - BAS-Computer Network Architecture

Steve Hanson Student Leadership Scholarship

  • Ahmed Alkhafaji, Sammamish - BAS-Computer Network Architecture
  • Francisco Espino, Renton - BAS-Computer Network Architecture
  • An Hoang, Renton - General Education
  • Igor Turcan, Issaquah - BAS-Computer Network Architecture

Swedish Medical Center Healthcare Scholarship

  • Laura Bautista-Silva, Auburn - Registered Nurse
  • Sade Brown, Federal Way - Pre-Nursing Transfer
  • Jennie Nguyen, Renton - Associate of Pre-Nursing
  • Fatima Rodriguez Gonzalez, Auburn - Pre-Nursing Transfer
  • Jia Su, Kent - Registered Nurse

Technology Endowment Scholarship

  • Thomas Dewey, Auburn - BAS-Computer Network Architecture

Thresa Smart-Benjamin Memorial Scholarship for Women

  • Ava Dorris, Renton - Early Childhood Careers
  • Thao Le, Renton - Accounting Specialist
  • An Nguyen, Renton - BAS-Application Development

Vern Gambriell Scholarship

  • Cristhian Arcila, Renton - Construction Management
  • Anita Coby, Seattle - Construction Management
  • Matthew Dunn, Auburn - Associate of Construction Management
  • Oleksandr Pavlenko, Federal Way - Construction Management
  • Elfadil Yahya Ishag Adam, Sea-Tac - Construction Management

 

Culinary students in their chef's regalia during Commencement

Congratulations to 2021 Spring Scholarship Recipients!

FacebookLinkedInTwitterEmail