2020 Spring Scholarship Awardees

2020 Spring Scholarships Awardees

 

Congratulations RTC’s Spring 2020 Scholar Recipients

The RTC Foundation is pleased to announce the scholarship recipients for spring quarter 2020!

Because of your generous gifts to the Foundation, we awarded 137 scholarships to students for spring quarter, providing the resources they need to achieve their education goals and stay on track with their career training. The scholars represent 40 RTC programs and over $93,252 in support! Please join us in recognizing the hard work and excellence of our scholars.

Andee Jorgensen Endowment for Student Success

  • Maria Amaya, Renton - Medical Assistant
  • Amanda Forsman, Tacoma - Anesthesia Technologist

Arnold Roduner Scholarship

  • Fesshaye Asmerom, Seattle - Welding

Associated Builders & Contractors of Western Washington Scholarship

  • Naseer Ahmad Amarkhil,Kent - Construction Management
  • Hieu Nguyen, Renton - Construction Management

Barbara Culler Endowment for Early Childhood Careers

  • Narcisa Linares, Renton - Early Childhood Careers
  • Dongdong Zhang, Renton - Early Childhood Careers

BMW Northwest Scholarship for Automotive Careers

  • Bryan Flores-Raygoza, Kent - Automotive Maintenance & Light Repair

Board of Trustees Fund

  • Sama Algburi, Renton - Ophthalmic Assistant
  • Kevin Shellenberger, Renton - Precision Machining Technologies
  • Daniil Silchuk, Renton - Computer Network Technology

Boeing Company Scholarship

  • Ali Al ibdeeri, Kent - Commercial Building Engineering
  • Andrea Bates, Renton - Engineering Design Technology
  • Thao Le, Renton - Accounting Specialist
  • Jargalan Magsar, Bellevue - Accounting Specialist
  • Nguyen Nguyen, Kent - Commercial Building Engineering
  • Sandra Samayoa, Renton - Contemporary Business Administration
  • Phan Tong, Renton - Commercial Building Engineering
  • Chi Tran, Tukwila - Accounting Specialist

Chaine des Rotisseurs Scholarship

  • Treva Cobbinah, Seattle - Culinary Arts
  • Rose Milianta, Renton - Professional Baking

Culinary Arts Fund

  • Kelly Anderson, Kent - Culinary Arts

Ford ASSET Scholarship Fund

  • Ryan Clark, Renton - Ford ASSET
  • Jonathan Greenland, Snohomish - Ford ASSET
  • Ruben Roman, Tacoma - Ford ASSET
  • Mason Simmons, Lynnwood - Ford ASSET

Future District 751 Machinists & Aerospace Workers Endowment

  • Amanda Dela Cruz, Seattle - Aerospace & Industrial Production Technologies
  • Jimmy Mai, SeaTac - Aerospace & Industrial Production Technologies
  • Randy Year, Seatac - Aerospace & Industrial Production Technologies

Gene Haas Scholarship

  • Gelie Deng, Tukwila - Engineering Design Technology
  • Mahmood Faqiri, Des Moines - Mechatronics Robotics & Automation Engineering
  • Ashton Montgomery, Maple Valley – Welding
  • Samir Nessar, Auburn - Mechatronics Robotics & Automation Engineering
  • Michael Tross, Renton - Welding

Grandma Cares for Trades Scholarship

  • Jazmen Castaneda, Renton - Central Services Technician
  • Demetrius Duncan, Renton - Construction Management
  • Christopher Hartman, Kent - Industrial Engineering
  • Laura Kobys, Kent - Medical Assistant
  • Kelly Mayes, Renton - Medical Assistant
  • Ashton Montgomery, Maple Valley – Welding
  • Luc Pham, SeaTac - Basic Machining
  • Ryan Poulson, Snoqualmie – Welding
  • Naomi Rujoni, Des Moines - Medical Assistant
  • Dylan Weinberger, Federal Way - Aerospace & Industrial Production Tech

Leona Hickman Educational Trust Scholarship

  • Maria Amaya, Renton - Medical Assistant
  • Lezlie Burke, Renton - Medical Assistant
  • Marina Saldana, Renton - Computer Science
  • Thi Ngoc My Vo, Renton - Accounting Specialist

Model A Club – Evergreen Chapter Scholarship

  • James Chen, Seattle - Automotive Technology
  • Berhane Ebit, Seatac - Automotive Technology

Northwest GTO Legends Scholarship for Automotive Careers

  • Bryan Flores-Raygoza, Kent - Automotive Maintenance & Light Repair

O.J. Harper Memorial Scholarship

  • Andrea Bates, Renton - Engineering Design Technology
  • Ju Jung, Renton - Precision Machining Technologies
  • Cuong Phan, Federal Way - Precision Machining Technologies
  • DuongThai, Auburn - Precision Machining Technologies

Ronald B. Fahey Memorial Scholarship

  • James Chen, Seattle - Automotive Technology
  • Madison Dreyer, Bellevue - Ford ASSET
  • Berhane Ebit, Seatac - Automotive Technology
  • Julio Garcia, Lake Tapps - Automotive Technology
  • Ronnie Larry, Seattle - Ford ASSET
  • Christopher Milanes, Seattle - Automotive Technology
  • Felicia Mull, Snoqualmie - Autobody Repair & Refinishing Automotive Tech
  • Jackson Ott, Tukwila - Autobody Repair & Refinishing

Rottler Manufacturing Scholarship

  • Collin Campbell, Kent - Precision Machining Technologies
  • Ju Jung, Renton - Precision Machining Technologies
  • Ilya Vitugin, Renton - Basic Machining

RTC Foundation Scholarship

  • Abdul latif Ahmady, Des Moines - Computer Network Technology
  • Haider Al Farttoosi, Sammamish - Commercial Building Engineering
  • Dekow Ali, Renton - Computer Network Technology
  • Rosio Arias, Renton - Medical Coding Specialist
  • Yousif Asad, Renton - Contemporary Business Administration
  • Fesshaye Asmerom, Seattle – Welding
  • Sayed Murtaza Atayi, Kent - Commercial Building Engineering
  • Adolat Babakulova, Maple Valley - Computer Science
  • Laura Bautista-Silva, Auburn - Medical Assistant
  • Terri Bowling, Renton - Veterinary Assistant
  • Robert Breen, Colchester - Band Instrument Repair Technology
  • Moises Cabrera, Everett - Ford ASSET
  • Rebecca Carlile, Kent - Medical Receptionist
  • Cinthia Carmona, Auburn - Surgical Technologist
  • Gianni Castellanos, Renton - Computer Science
  • Christopher Cipolloni, Bellevue - Massage Therapy Practitioner
  • Savannah Clark, Bellevue - Massage Therapy Practitioner
  • Rex Ann Corilla, Renton - Medical Coding Specialist
  • Thomas Dewey, Renton - Computer Network Technology
  • Sabrina Gatliff, Tacoma - Registered Nurse
  • Senait Habtu, Seattle - Registered Nurse
  • Jasmine Holman, Renton – Information Tech: Computer Network Architecture
  • Jaslyn Huntley, Renton - Medical Assistant
  • Jamila Johnson, Kent - Pre-Nursing Transfer
  • Ezedien Kamal, Seattle - Computer Network Technology
  • Rajwinder Kaur, Puyallup - Registered Nurse
  • A.J. Lagervall, Pacific - Accounting Specialist
  • Narcisa Linares, Renton - Early Childhood Careers
  • Karen Litaker, Seattle - Anesthesia Technologist
  • Joseph Mabrey, Seattle - Legal Assistant
  • Jargalan Magsar, Bellevue - Accounting Specialist
  • Melissa Miller, Kent - Massage Therapy Practitioner
  • Regine Neal, Federal Way - Massage Therapy Practitioner
  • An Nguyen, Renton - Computer Science
  • Dung Nguyen, Redmond - Registered Nurse
  • Nguyen Nguyen, Kent - Commercial Building Engineering
  • Angelina Onishchenko, Auburn - Registered Nurse
  • Marquetta Patterson, Renton - Registered Nurse
  • Luc Pham, SeaTac - Basic Machining
  • Jusmin Pratheeppornsak, Renton - Computer Science
  • Viviana Sanchez, Renton - Registered Nurse
  • Sarah Savage, Seattle - Field Surveying Technician
  • Imani Sellers, Renton - Dental Assistant
  • Fedor Sevastianov, Renton - Computer Science
  • Maram Shtet, Issaquah - Pre-Nursing Transfer
  • Thy Sok, Covington - Computer Science
  • Kaila Spalding, Kent - Veterinary Assistant
  • Wynter Sprous, Renton – Welding
  • Lindsey Stoor, Renton - Associate of Business
  • Morcire Sylla, Seattle - Computer Network Technology
  • Tiffiny Thrash, Federal Way - Registered Nurse
  • Aurelia Turcan, Issaquah - Associate of Business
  • Dorin Vozian, Renton - Computer Network Technology
  • Sintayehu Yeshaw, Renton - Associate of Pre-Nursing

Steve Hanson Student Leadership Scholarship

  • Crissondra Doxey, Renton - Medical Assistant
  • Ramandeep Kaur, Renton - Registered Nurse
  • Daniil Silchuk, Renton - Computer Network Technology
  • Aurelia Turcan, Issaquah - Associate of Business

Swedish Medical Center Healthcare Scholarship

  • Hardeep Kaur, Puyallup - Registered Nurse
  • Olesea Lesan, Puyallup - Registered Nurse
  • Rudy Madrigal, Kent - Registered Nurse
  • Megan Sifuentes, Bellevue - Registered Nurse
  • Yelena Torchilo, Lynnwood - Registered Nurse

Thresa Smart-Benjamin Memorial Scholarship for Women

  • Mai Nguyen, Tukwila - Medical Coding Specialist
  • Yngrid Solis, Tukwila - Massage Therapy Practitioner
  • Sanna Yong, Renton - Associate of Pre-Nursing

Vern Gambriell Scholarship

  • Andrea Bates, Renton - Engineering Design Technology
  • Kristian Datangel, Renton - Engineering Design Technology

Watt Family Aerospace Diversity Scholarship

  • Kristian Datangel, Renton - Engineering Design Technology
  • Quang Ton, Seattle - Aerospace Manufacturing Assembly
  • Silvino Torres, Kent - Engineering Design Technology
three students at rtc commencement

RTC grads are all smiles at the 2019 Commencement ceremony. Congratulations on a job well done!

FacebookLinkedInTwitterEmail