2020 Fall Scholarship Recepients

2020 Fall Scholarships Awardees

Congratulations RTC’s Fall 2020 Scholar Recipients

The RTC Foundation is pleased to announce the scholarship recipients for fall quarter 2020!

Because of your gifts to the Foundation, we were able to award 136 scholarships to students starting spring quarter--providing them with resources they need to achieve their education goals and stay on track with their career training. The scholars represent 37 RTC programs and over $87,000 in support. Please join us in recognizing the hard work and excellence of our scholars.

Alfa Romeo Scholarship for Automotive Careers

  • Nickolas Mckinna, Federal Way - Automotive Technology
  • Jackson Ott, Tukwila - Autobody Repair & Refinishing

Andee Jorgensen Endowment for Student Success

  • Samuel Lian, Kent - BAS-Computer Network Architecture
  • Hoangoanh Nguyen, Algona - BAS-Application Development

Associated Builders & Contractors of Western Washington Scholarship

  • Matthew Dunn, Auburn - Construction Management
  • Richard Forster, Renton - Construction Management
  • Saleem Khan,Kent - Associate of Construction Management
  • Cheick Zongo, Kent - Construction Management

Barbara Culler Endowment for Early Childhood Careers

  • Aide Gutierrez, Renton - Early Childhood Careers
  • Narcisa Linares, Renton - Early Childhood Careers
  • Minerva Mesta Martinez, Bellevue - Early Childhood Careers

BMW Northwest Scholarship for Automotive Careers

  • Jacob Anderson, Renton - Automotive Technology

Board of Trustees Fund

  • Esther Mwaniki, Federal Way - General Education
  • Mai Nguyen, Tukwila - Medical Coding Specialist
  • Sayed Sadat, Kent - Computer Network Technology

Boeing Company Scholarship

  • Alan Abdullah, Bothell - BAS-Computer Network Architecture
  • Jasmine Holman, Renton - BAS-Computer Network Architecture
  • Christopher Johnson, Renton - Mechatronics
  • Luma Naser, Renton - BAS-Computer Network Architecture
  • Igor Turcan, Issaquah - BAS-Computer Network Architecture
  • Dorin Vozian, Renton - BAS-Computer Network Architecture

Chaine des Rotisseurs Scholarship

  • Sheila Blackwell, Tukwila - Culinary Arts
  • Treva Cobbinah, Seattle - Professional Baking

Ford ASSET Scholarship Fund

  • Moises Cabrera, Everett - Ford ASSET
  • Ruben Roman, Tacoma - Ford ASSET
  • Samuel Rumpel, Renton - Ford ASSET

Frank Adams Welding Fund

  • Joshua Strieter, Renton - Welding

Future District 751 Machinists & Aerospace Workers Endowment

  • Dawit Teklewold, Renton - Machining Technologies
  • Linh Linh Tran, Renton - Aerospace & Industrial Production Technologies
  • Randy Year, SeaTac - Aerospace Manufacturing Assembly/Aerospace Manufacturing

Gene Haas Scholarship

  • Khaleb Dos Santos, Renton - Mechatronics
  • Samir Nessar, Auburn - Mechatronics

Grandma Cares for Trades Scholarship

  • Daniel Butler, West Seattle - Welding
  • Levi Christianson, Renton - Welding
  • Abdul Hamid Fidah, Kent - Automotive Technology
  • Sean Hawes, Kent - Welding
  • Feruza Madatova, Kent - Anesthesia Technologist
  • Hel Moo, Snoqualmie - Registered Nurse
  • Kyle Perkins, Kent - Registered Nurse
  • Linh Phan, Renton - Registered Nurse
  • Rachel Shanks, Seattle - Registered Nurse
  • Michael Tross, Renton - Welding

Jay Covington Scholarship for Community Leadership

  • Alexis Goodman, Bremerton - Surgical Technologist
  • Jargalan Magsar, Bellevue - Accounting Specialist

Josephine Belmondo Cugini Endowment

  • Alissa Tagoai, Seattle - Contemporary Business Administration
  • Thi Ngoc My Vo, Renton - Accounting Specialist

Karen Hansen Scholarship

  • Chi Tran, Tukwila - Accounting

King Parker Memorial MART Scholarship

  • Kelvin Kihiko, Federal Way - Major Appliance & Refrigeration Technology
  • Wan Trieu Luong, Renton - Major Appliance & Refrigeration Technology

Leona Hickman Educational Trust Scholarship

  • Thomas Dewey, Auburn - BAS-Computer Network Architecture
  • Henry Phan,Kent - Computer Network Technology
  • Len Stockman, Maple Valley - Medical Coding Specialist
  • Phan Tong, SeaTac - Commercial Building Engineering

Les Dames d'Escoffier Fund

  • Yinka Jimerson, Renton - Culinary Arts

Model A Club – Evergreen Chapter Scholarship

  • Coty Elvira, Renton - Automotive Technology
  • Abdul Wadood Noori, Renton - Automotive Technology

Northwest GTO Legends Scholarship for Automotive Careers

  • Zachery Hinesley, Renton - Ford ASSET

O.J. Harper Memorial Scholarship

  • Toni-Ann Botes, Kent - Engineering Design Technology
  • Joseph Coker, Federal Way - Machining Technologies
  • Luc Pham, SeaTac - Machining Technologies
  • Quinton Stamm, Kent - Machining Technologies

Pacific Northwest Aerospace Alliance Fund

  • Quinton Stamm, Kent - Machining Technologies
  • Dawit Teklewold, Renton - Machining Technologies
  • Ilya Vitugin, Renton - Machining Technologies

Republic Services Scholarship

  • Mahmood Faqiri, Des Moines - Mechatronics
  • Dyshun Harris, Seattle - Land Surveying Technician
  • Ashton Montgomery, Maple Valley – Welding Associate’s Degree
  • Sayed N. Sadat, Des Moines - Commercial Building Engineering
  • Akalewold Tabor, Renton - Computer Network Technology
  • Fnu Tariq, Renton - Computer Network Technology

Rottler Manufacturing Scholarship

  • Gelie Deng, Tukwila - Engineering Design Technology
  • Ilya Vitugin, Renton - Machining Technologies

RTC Foundation Scholarship

  • Haider Al Farttoosi, Issaquah - Commercial Building Engineering
  • Ahmed Alkhafaji, Renton - BAS-Computer Network Architecture
  • Sayed Azizi, Kent - Computer Network Technology
  • Thomas Bainbridge, Renton - Associate of Pre-Nursing
  • Rebecca Carlile, Kent - Medical Coding Specialist
  • Theodore Dalit, Renton - BAS-Computer Network Architecture
  • Tsigereda Dickey, Renton - Computer Network Technology
  • Abdalla Elmi, Des Moines - Commercial Building Engineering
  • Francisco Espino, Renton - BAS-Computer Network Architecture
  • Amanda Forsman, Tacoma - Anesthesia Technologist
  • Phillip Gaulden, Renton - Administrative Office Management/Entrepreneurship & Small Business Management
  • Fasika Gemeda, Seattle - Associate of Pre-Nursing
  • Bethelehem Ghebreegzabheir, Bellevue - Anesthesia Technologist
  • Gale Haniff, Federal Way - Pre-Nursing Transfer
  • Maryam Jafari, Seattle - Surgical Technologist
  • Jamila Johnson, Kent - General Education
  • Jacquelynn Kmet, Kent - Medical Coding Specialist
  • Diana Leonguerrero, Kent - Pre-Nursing Transfer
  • Samuel Lian, Kent - BAS-Computer Network Architecture
  • Rosa Lindgren, Yakima - Pre-Nursing Transfer
  • Sabrina McFadden, Renton - Early Childhood Careers
  • Amina Meshalla, Renton - Registered Nurse
  • Fozia Mohammed, Renton - Associate of Pre-Nursing
  • Erick Morales, Kent - Welding
  • Mary Mungai, Federal Way - Registered Nurse
  • Nadia Nduwimana, Bellevue - Anesthesia Technologist
  • Hoa Nguyen, Renton - Medical Assistant
  • Nguyen Nguyen, Kent - Commercial Building Engineering
  • Tien Nguyen, Renton - Massage Therapy Practitioner
  • Tammy Payseno, Renton - Early Childhood Careers
  • Ajmal Rahmani, Kent - Computer Network Technology
  • Jane Rudzinski, Port Angeles - Surgical Technologist
  • Rebie Seid, SeaTac - Computer Science
  • Basharatullah Sheenwary, Renton - Legal Assistant
  • Vlado Situm, Renton - BAS-Computer Network Architecture
  • Kaila Spalding, Kent - Veterinary Assistant
  • Wynter Sprous, Renton - Welding
  • Mariana Vozian, Renton - Computer Network Technology
  • Matthew Williams, Renton - Computer Network Technology
  • Sintayehu Yeshaw, Renton - Registered Nurse

Steve Hanson Student Leadership Scholarship

  • Gianni Castellanos, Renton - BAS-Application Development
  • Denis Mbuthia, Federal Way - Associate in Computer Science
  • Marina Saldana, Renton - BAS-Application Development
  • David Selberg, Renton - Associate in Computer Science

Swedish Medical Center Healthcare Scholarship

  • Hamdi Ahmed, Auburn - Registered Nurse
  • Susana Delgadillo, Lakewood - Registered Nurse
  • Rajveer Kaur, Renton - Associate of Pre-Nursing
  • Dennis Ndichu, Renton - Pre-Nursing Transfer
  • Jia Su, Kent - Registered Nurse

Thresa Smart-Benjamin Memorial Scholarship for Women

  • Wuroud Azeez, Renton - Early Childhood Careers
  • Lien Huynh, Renton - Pharmacy Technician
  • Thi Tran, Seattle - Accounting Specialist

Urban Renaissance Group scholarship

  • Sayed Murtaza Atayi, Kent - Commercial Building Engineering
  • Hasibullah Basir, Des Moines - Commercial Building Engineering
  • Sharon Gomez Duarte, Renton - Contemporary Business Administration
  • An Nguyen, Renton - Computer Science
  • Hoangoanh Nguyen, Algona - BAS Application Development
  • Ghualm Ziayee, Des Moines - Commercial Building Engineering

Vern Gambriell Scholarship

  • Andrea Bates, Renton - Engineering Design Technology
  • Toni-Ann Botes, Kent - Engineering Design Technology
  • Gelie Deng, Tukwila - Engineering Design Technology
  • Matthew Dunn, Auburn - Construction Management
  • Richard Forster, Renton - Construction Management

Watt Family Aerospace Diversity Scholarship

  • Andrea Bates, Renton - Engineering Design Technology

 

Scholarship recipients

Congratulations to RTC Foundation Scholarship recipients!

FacebookLinkedInTwitterEmail